موزه پارس یک بنای نسبتا کوچک است که در قرن میلادی در زمان قدرت گرفتن کریم خان زند در شهر شیراز، پایتخت آن دوران ساخته شده است. این ساختمان بخشی از یک پروژه حکومتی است که در آن چندین ساختمان برای اداره حکومت و همچنین استفاده های عمومی ساخته شده بودند. بناهای دیگری نظیر ارگ کریمخانی، مسجد وکیل، بازار وکیل، حمام وکیل و . نیز از ساختمان هایی هستند که در این پروژه ساخته شده اند.

پرسپولیس، جلوه تمدن ایران باستان

موقعیت جغرافیایی و معماری موزه پارس

معماری موزه پارس

این موزه زیرمجموعه باغی به نام باغ نظر است که در دوران صفویه ساخته شده است. باغ نظر در گوشه ای از خیابان شهرداری و تقریبا در مقابل ارگ کریمخانی واقع شده است. این باغ در گذشته مساحت بیشتری داشت، با این حال امروزه نیز به اندازه ای بزرگ است که موزه پارس را در خود جای دهد. موزه پارس به نام کلاه فرنگی هم شناخته می شود و این نامگذاری ریشه در معماری این بنا دارد. پس از تاثیرگذاری سبک های معماری اروپایی در سبک معماری سنتی ایران، کلاه فرنگی نامی بود که به ساختمان هایی با معماری و سبک جدید نسبت داده می شد.

موزه کلاه فرنگی

ساختمان موزه از بیرون نمایی هشت ضلعی دارد و با کاشی های زیبا و الگوهای جالب از گل ها، درختان و پرندگان تزئین شده است. طراحی چند جانبه این ساختمان باعث می شود که در نگاه اول شبیه به آرامگاه به نظر برسد. دیوارهای داخلی این ساختمان با سبک خاص و ترکیب های رنگی زیبا نقاشی شده است که زیبایی آن را چندین برابر می کند. کریمخان زند مقامات، مسئولان و افرادی که از اهمیت بالایی برخوردار بودند را در این ساختمان ملاقات می کرد. در واقع می توان گفت که این بنا محلی برای برگزاری جلسات خاص در آن دوره بود. موزه پارس یا همان موزه کلاه فرنگی که امروزه مملو از آثار تاریخی و ارزشمند است در سال 1901 مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

برای خواندن ادامه مطلب کلیک کنید.


مشخصات

  • دانلود + ادامه مطلب (منبع اصلی)
  • کلمات کلیدی: موزه ,ساختمان ,پارس ,معماری ,ساخته ,فرنگی ,موزه پارس ,کلاه فرنگی ,ساختمان هایی
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارشدهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

آموزش رابطه زناشویی بلاگ مطالعه و یاد گیری زبان انگلیسی من و روزمرگی هام نمونه سوالات موزه فنی حرفه ای دوره آمادگی آزمون وکالت - آمادگی آزمون سردفتری - آمادگی آزمون قضاوت هیات جوانان حسینی یاسوج مثل هوای بهار اسکریپت ایزیگرام Stackposts فارسی سایت علمی انرژی تاریک مزرعه پربرکت